Swój pierwszy wywiad przeprowadziłem jeszcze w szkole. Rysownik Andrzej Mleczko zaprosił mnie do swojej pracowni – spotkanie umówiła jego córka. Pytań było pięć, wszystkie naiwne i nieskażone intelektem. Zabrakło autoryzacji, bo nie wiedziałem, że jest potrzebna. Nikt nie był zdziwiony.
13 lat później, w styczniu 2013 r., zmarła Teresa Torańska. W jednej z laudacji wspomniano, że każdą rozmowę poprzedzała miesiącami przygotowań. Nie wychodziła z bibliotek i archiwów. Chwilę później trafiłem na artykuł Katarzyny Bielas o tym, że wywiad nie jest gatunkiem dla narcyzów: trzeba się schować i pozwolić mówić innym. Dotarło. Z wywiadem postanowiłem zmierzyć się na poważnie.
Ta próba właśnie ma miejsce. Halo.Człowiek to sześć długich rozmów o wartościach. Pierwsza, z Anną Dymną, pojawi się już 10 sierpnia. Kolejna, z Ewą Błaszczyk, zostanie opublikowana pod koniec miesiąca. O rzeczach ważnych będę rozmawiał z ludźmi, którzy mają trwały i wyraźny wpływ na życie publiczne w Polsce.
Obok rozmów pojawią się unikalne zdjęcia doskonałej Agnieszki Wanat i krótki materiał filmowy spod ręki Łukasza Gafflinga. Projekt zakończy publikacja książki. Do druku trafią wywiady dwukrotnie dłuższe od tych blogowych. Każdy zostanie poprzedzony niepublikowanym wcześniej komentarzem.
Halo.Człowiek to również realizacja moich marzeń o poważnym i rzetelnym dziennikarstwie. Takim, które opisuje świat, konfrontuje czytelnika z samym sobą, rzuca wyzwania. Zapraszam już w poniedziałek…
Mecenas projektu
Realizacja Halo.Człowiek nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie mądrego i zaangażowanego partnera. To projekt, który wymaga czasu, spokoju i przestrzeni do pracy. W maju marka Orange ogłosiła nowe hasło i filozofię działania: Liczy się to, co ważne dla Ciebie. Stawianie pytań, poruszanie spraw trudnych i potrzebnych, to rzeczy ważne dla mnie. Orange postanowiło mi pomóc i objęło nad projektem mecenat.