Żyjemy historiami. To one, obok osobistych doświadczeń, rzeźbią w naszych głowach: budują język pojęć i skojarzeń, mówią co jest dobre, a co złe. Jedne historie snują religie, inne kultura, jeszcze inne są zapisem zbiorowej świadomości. Bywa, że nigdy ich nie weryfikujemy.
Jedna z nich to historia o posiadaniu: lepszy jest ten, kto posiada więcej. Stan posiadania nas określa, mówi kim i jacy jesteśmy. Ta opowieść ma swoją siłę, potrafi budzić pogardę wśród posiadających i zazdrość tam, gdzie brakuje.
Druga historia opowiada o deklaracjach, że „na dobre i na złe” oraz „póki śmierć nas nie rozłączy”. Ona ma być tą perfekcyjną, a więc dbać o dom i siebie, realizować się w innych przestrzeniach, nie okazywać zmęczenia. On jest tym sprawczym i pozbawionym słabości. Rządzi, dzieli, decyduje.
Splot obu opowieści sprawia, że świat staje się miejscem trudnym do zniesienia. Ten świat podobno istnieje i o nim w Newsweeku Ania Szulc i Ewelina Lis. Tam, że co piąta kobieta zarabia więcej od swojego partnera. W konsekwencji partner – wbrew deklaracjom – najpierw czuje się zagubiony i zły, zazdrości. Później popada w apatię i niknie. Ona, zarabiająca, współczuje i chce pomóc, z czasem współczucie ewoluuje w żal i pretensje. Wtedy oskarża: nieudaczniku.
Całość łączy scena opisana w artykule, gdzie on traci nad sobą kontrolę, bo ona miała odwagę zapłacić za rachunek. Powinna, jak zawsze, przygotować dla niego odpowiednią kwotę, przekazać pod stołem. Obraz jest jednocześnie ujmujący i przykry. Jest w tym oczekiwaniu nie tylko kłamstwo, ale komunikat „nawet jeśli pracujesz i osiągasz, w oczach świata powinnaś być tą zależną”. Tak nie wolno.
Historia o posiadaniu jest nieprawdziwa. Status materialny nas nie określa. Określa nas stosunek jaki mamy do posiadania, sposób w jaki o niego zabiegamy, materialne i niematerialne koszty, które jesteśmy gotowi ponieść dla innych. Znam wiele osób, które posiadają mało, bo swój czas i aktywność lokują w innych obszarach. To zarabiający niewielkie pieniądze nauczyciele szkół publicznych, psychologowie i terapeuci pracujący w państwowych placówkach, misjonarze. Ich konta nigdy nie będą pękać w szwach, nie wymienią swojego telefonu na nowy produkt Apple. Bywa, że mogą z oddaniem służyć innym tylko i wyłącznie dlatego, że ich partner lub partnerka zarabia więcej.
Historia o rolach jest krzywdząca. Za każdym razem, kiedy zapisane w mojej głowie scenariusze, próbują wpisać moją żonę w role, której ona nie chce i nie akceptuje, czuję, że zdradzam nasze „razem” na rzecz nie do końca mojego „chciałbym”. Nikt nie zyskuje. Zyskujemy, kiedy w oderwaniu od odgórnie przyjętych oczekiwań, poznajemy się i szukamy.
Opowieści, którymi nasiąkamy, można poddać w wątpliwość. Można im też ulegać, a wtedy dopisujemy kolejną. O rozczarowaniach.
KIEDY ONA ZARABIA WIĘCEJ wg Marysi:
Kiedy zderzają się dwa różne systemy wartości i nie chcą poukładać w jedną całość, trudno o szczęście. Każdy dzień niesie ryzyko projektowania drugiej osoby, życzeniowego myślenia, konstruowania wymagań i celów na podstawie własnych wyobrażeń. Największe uczucie to może być za mało, jeśli jest się bardziej związanym z własnymi oczekiwaniami niż z drugim człowiekiem.
#NieMamZdania, dlaczego inaczej?
Chcieliśmy rozmawiać, a zapisanymi rozmowami dzielić się ze światem. To okazało się trudne, bo rezultat albo zbyt długi i o wszystkim, albo na tyle osobisty, że świat nie powinien mieć do niego dostępu. Stąd zmiana.
Często, polecając sobie ciekawy materiał, pytamy: co sądzisz? Uznaliśmy, że będzie lepiej i ciekawiej, jeśli to pytanie zadadzą ci, którzy nas czytają. #NieMamZdania będzie krótkim komentarzem (osobny napiszę ja, osobny Marysia) do rzeczy, które zwracają Waszą uwagę. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli podzielicie się z nami czymś, co uznacie za interesujące i/lub ważne. Artykuł prasowy, reportaż, film, kampania społeczna, wpis na blogu… Materiał będzie inspiracją i punktem wyjścia dla naszych felietonów.
Propozycje można przesłać do mnie: konrad@haloziemia.pl lub do niej: mariaorgan@gmail.com. Autora propozycji, którą zdecydujemy się skomentować, nagrodzimy książką.
Powyższe to komentarz do artykułu o związkach, w których kobieta zarabia więcej niż mężczyzna (Newsweek 24/15, Książę skapcaniał Anna Szulc, Ewelina Lis).
fot. Agnieszka Wanat / aguincredible.com